Bylinky v těhotenství: Které jsou vhodné, a kterým se raději vyhýbat?

Zadavatel: Magieprirody.cz | 13.4.2016 | Zdraví

Praha (Pressweb) - Které bylinky si klidně můžete dopřát i s bříškem, a na které si naopak dávat raději pozor? Ať už jako čaje, odvary nebo jako léky - bylinky jsou opravdu populární a dnes tvoří velkou součást výživy každé z nás ...

Navíc, pokud těhotná žena onemocní, většinou nemůže brát zejména v prvním trimestru žádné antibiotika nebo silnější léky, protože by mohly poškodit plod. Tehdy jí mnoho lidí doporučuje, aby se obrátila na alternativní zdroje pomoci, jakými jsou například i bylinky.



No ani při nich to není natolik jednoznačné. Taktéž není dovoleno konzumovat v tomto období všechny druhy, na které si vzpomenou, protože by mohly také ublížit miminku.


Kontryhel obecný

Mělo by se s ní zacházet jen opatrně. Během prvního trimestru je dokonce zakázána, protože může vyvolat potrat. Některé zdroje ji nedoporučují ani později kvůli možnosti předčasných kontrakcí. Naopak, když máte těsně před porodem nebo přenášíte a potřebujete pomoci miminku spíše na svět, můžete začít pít právě čaj z kontryhele. Opět byste však měli přestat v době kojení, protože může zastavit tvorbu mléka.


Kopřiva

Obavy nemusíte mít při používání kopřivy. I když byste to s ní také neměli příliš přehánět, aby se nedostavila alergická reakce na pokožce. Dvě tři šálky týdně vám pomohou očistit krev a organismus. Dodají vám navíc potřebné látky, doplní chybějící železo av některých případech může pomoci s problémy při kojení.
Skořice

Opět existují dva názory o jejím používání. Podle první alternativy se nemůže používat vůbec. Může totiž způsobit prokrvení pánve a tím dopomoci k potratu, případně předčasným kontrakcím. Podle jiných zdrojů však může v malých množstvích používat jako lék při nevolnosti v prvních měsících. Každopádně pokud to s ní nepřeženete a pouze někdy ji přidáte do koláčů, nemůže se vám nic stát.


Petrželka

Musíte si při ní dávat velký pozor. V našich končinách je to typické dochucovadlo. No právě tato nenápadná rostlinka nám dokáže způsobit velké problémy. Ve skutečnosti se používá v případě, když nám zpozdí menstruace a jejím použitím byste si mohli přivolat potrat. Zejména při rizikovém těhotenství se jí musíte úplně vyhnout. Někdy může zastavit i tvorbu mléka.


Prvosenka

Můžete ji použít v případě dýchacích problémů, nachlazení a kašle. Dávejte si však pozor na to, abyste ji nepili ve velkém množství, protože může způsobit krvácení.


Máta

Opatrně s ní zacházejte v prvním trimestru. Prokrvuje dělohu av některých případech při častém užívání může později vyvolat kontrakce. Můžete ji použít při žaludečních potížích a při špatném trávení, které se zvykne dostavit zejména při konci těhotenství.


Bazalka

Zacházejte s ní také opatrně. Dávejte pozor zejména při sušené bazalce, která má vyšší koncentraci. Kvůli svému složení není vhodná v prvním trimestru. Později ji můžete přidávat opatrně k jídlu, abyste tak zlepšili trávení. Dokonce pokud máte problém s průjmem, i tehdy vám může pomoci, pokud pózujete dva dopisy bazalky.


Mateřídouška

Můžete ji užívat, ale dávejte si pozor, abyste si nedělali silný odvar. Pomáhá v případě, pokud máte nějaké respirační onemocnění. Velmi účinná je i při zvýšené teplotě a silné rýmě.


Jalovec

Velmi dráždí dělohu a ledviny. Může způsobit předčasné kontrakce. V prvním trimestru by mohla být při pravidelném užívání důvodem potratu.


Levandule

Nemůžete používat nejen samotnou bylinku, ale ani olej z ní nebo vonnou sůl do koupele. Stejně se vyhýbejte i aromaterapii s jejím přísadou. Je totiž velmi silná av úvodu těhotenství by mohla způsobit potrat. Obzvláště opatrné buďte v případě rizikového těhotenství.


Šalvěj

Během těhotenství se jí raději zcela zřekněte. Potrat může způsobit sice jen v některých případech. No podstatně nebezpečnější je to, že by kvůli některým složkám mohla ublížit děťátku. Některé látky jsou toxické a nevhodné pro plod.


Šipky

Jsou vynikajícím zdrojem vitamínu C, který zlepší vaši imunitu a pomůže tak i miminku. Sežeňte si přímo nastřádané celé plody, aby byl čaj účinnější. Můžete si ho klidně dát i každé ráno, v těhotenství není škodlivý.


Fenykl

V tomto případě záleží na způsobu, jakým ho použijete. Pokud ho jen přidáte do jídla, nebude mít vysokou koncentraci, pomůže při nadýmání a zlepší vám trávení. Během těhotenství byste však neměli pít čaj z něho, protože způsobuje silné prokrvení dělohy. Dávejte si pozor i na různé bylinkové směsi v obchodech, které ho velmi často obsahují.


Brusinkové listy

Můžete je použít v případě, pokud máte problém s močovými cestami. Mějte však na paměti, že byste je neměli užívat déle než týden ai to pouze jeden čaj denně. V opačném případě může podpořit vznik časných kontrakcí.

 

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Obrázek uživatele Magieprirody.cz
Česká republika
marcol@email.cz
Tel: +420 728 463 712