AMTK je ambulantní monitoring tlaku krve

Zadavatel: SEO Services, s.r.o. | 11.11.2018 | Zdraví

Praha (Pressweb) - O vysokém krevním tlaku neboli hypertenzi se někdy metaforicky říká, že je to tichý zabiják. Projevuje se tím, že člověku léta nijak nevadí, ale při souběhu jiných onemocnění může zejména v pozdějším věku způsobit vážné zdravotní komplikace. Součástí základní prohlídky v ordinaci je proto měření krevního tlaku, které však nemusí odhalit chorobné změny. Lékaři proto volí ambulantní monitoring krevního tlaku, ve zkratce  AMTK (anglicky ABPM), což je měření obvykle po dobu 24 hodin. V ordinaci se často stává, že hodnoty tlaku jsou vyšší než obvykle, což se vysvětluje syndromem bílého pláště.

AMTK, anglicky ABPM, pomáhá lékaři stanovit přesnou diagnózu

Krevní tlak v podstatě odpovídá činnosti srdečního svalu, který se stahuje a uvolňuje a vhání tak krev do celého těla. Jeho hodnoty ovlivňují genetické dispozice, hormony a životospráva. AMTK pomáhá odhalit změny tlaku během celého dne. Obvyklé je, že ve dne a při námaze je tlak vyšší, v noci se jeho hodnoty snižují. Vědecký výzkum stanovuje stále přesněji rozmezí, kdy je tlak v normálu, takže jakékoli odchylky mohou znamenat chorobné změny. ABPM poskytuje lékaři cenné informace o průběhu tlakové křivky, takže může přistoupit k dalšímu upřesňujícímu vyšetření.

Přístroje na AMTK jsou lehké a nijak neomezují pacienta

O tom, zda se pacientovi změří tlak krve v klidu nebo se přistoupí k AMTK, rozhoduje vždy lékař. Čtyřiadvacetihodinové měření člověka nijak neomezuje. Přístroje pro ABPM jsou miniaturní, lehké, nosí se připevněné u pasu nebo na pásce okolo krku. Tep snímá senzor umístěný v manžetě na pacientově paži. Krevní tlak se neměří kontinuálně, ale v třicetiminutových intervalech během dne, v noci vždy po hodině. Přístroj monitoruje běžný životní režim, nesmí se však namáčet ve vodě. Například přístroj SonoTrack na  ABPM firmy Seiva komunikuje s dalšími ambulantními programy.

 

Témata: ABPM, měření krevního tlaku, měření EKG, EKG, přístroje EKG | Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

SEO Services, s.r.o.

Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Kontaktní osoba: Alena Špinarová
Vedoucí kanceláře
pressweb@krotiteleseo.cz
Obrázek uživatele SEO Services
SEO Services, s.r.o.
Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Česká republika
pressweb@krotiteleseo.cz
Tel: +420 24174300