Jakly vynalezl rýmařovský kovář

Jakl
Zadavatel: SEO Services, s.r.o. | 11.3.2019 | Služby

Praha (Pressweb) - Pokud se zajímáte o historii ocelářské výroby, můžete v sortimentu výrobků narazit na výraz Jäklovy profily. Co to vlastně je? To je historie výroby ocelových profilů, která dala základ všem ocelovým konstrukcím. Název jakly pochází od kováře Jäkla, který je začal ve 20. letech minulého století vyrábět v Rýmařově. Šlo o uzavřené profily čtvercového nebo obdélníkového průřezu, které byly vhodné pro svařování konstrukcí. Jäkl si je nechal patentovat, firma se mu velmi dobře rozjela a z historie ji známe pod názvem Jäklův železářský průmysl.

Jakly jsou vhodné pro venkovní i vnitřní konstrukce

Jakl je profilová ocel. Její výhodou je, že profily jsou velmi pevné, přitom jsou vyrobeny z tenčí oceli, než kdyby šlo o tyčovinu nebo jednoduchou plochou ocel. Tlak zátěže se postupně rozloží na celý profil a ocelová konstrukce pak odolává vnějším silám ve všech směrech. Z této profilové oceli se vyrábějí nejen robustní venkovní konstrukce pro stavby či stožáry elektrického vedení, ale také lehké konstrukce pro nábytkářský průmysl či různá zařízení. Projektanti se při výrobě konstrukcí rozhodují, zda použijí jakly nebo otevřené ocelové profily.

Ocelové profily neboli traverzy

Otevřené ocelové profily jsou ve tvarech velkých písmen I, U, H, T a L a jejich odvozenin podle délky jednotlivých ramen. Stejně jako jakly jsou určeny pro zhotovování různých konstrukcí. Lidově se jim říká traverzy nebo nosníky. Používají se také jako překlady jednotlivých pater. V současné době se využívá profilová ocel k výstavbě rodinných domků. Místo zděných či dřevěných částí se vyrobí celá konstrukce z ocelových profilů. Výhodou je, že je odolnější vůči povětrnostním vlivům než jiné materiály. Profilová ocel nachází uplatnění také při výstavbě konstrukcí pro solární panely, zahradní domky a skleníky.

 

Témata: jakl, jakly, kvalitní jakly, jakl levně, Jakly L, jakly obdelníkové, jakly čtvercové | Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

SEO Services, s.r.o.

Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Kontaktní osoba: Alena Špinarová
Vedoucí kanceláře
pressweb@krotiteleseo.cz
Obrázek uživatele SEO Services
SEO Services, s.r.o.
Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Česká republika
pressweb@krotiteleseo.cz
Tel: +420 24174300