Hutní materiál – to jsou trubky, plechy i ocelové profily

Zadavatel: SEO Services, s.r.o. | 10.2.2019 | Služby

Praha (Pressweb) - Co spojuje ocelové profily, betonářskou ocel, trubky, plechy a dráty? Všechno je to hutní materiál. Jsou to produkty vyráběné v ocelárnách z ocelového polotovaru. Formují se za tepla nebo za studena působením velkého tlaku a tahu. Tento proces mění strukturu oceli, která tak získává nové vlastnosti. Například u ocelových trubek vyráběných válcováním za studena lze docílit přesnějších rozměrů. Trubky se také vyrábějí válcování za tepla a svařováním. Na vlastnosti ocele či hotového výrobku má vliv nejen způsob zpracování, ale také přidané příměsi, které zvyšují odolnost vůči určitým chemikáliím.  

Povrchově upravený hutní materiál je odolnější vůči vlhkosti

Ocelové profily jsou často používáný hutní materiál. Odlišují se tvarem průřezu. Základní typy mají průřez podle velkých písmen I, U, H, T a jejich odvozenin podle rozměrů jednotlivých ramen průřezu.  Často se nazývají nosníky, protože slouží pro výrobu nosných konstrukcí velkých staveb. Uzavřené ocelové profily jsou jekly. Mají většinou čtvercový nebo obdélníkový průřez. Tento hutní materiál se používá nejen pro venkovní i vnitřní konstrukce, z jeklů se vyrábějí i nosné díly pro různá zařízení a policové systémy. Aby byly ocelové profily odolnější vůči vlhkosti, jejich povrch se upravuje nátěrem nebo pokovováním.

Betonářská ocel pro výrobu železobetonu

Také betonářská ocel je hutní materiál. Její použití je ve stavebnictví, kde ve spojení s betonem vzniká železobeton. Ocel dodává betonu odolnost v tahu. Základními produkty betonářské oceli jsou tyče a kari sítě. Na jejich povrchu jsou výstupky, kterým se říká žebírkování. Tato úprava zajišťuje, aby se ocel a beton pevněji spojily a chovaly se jako stejnorodý materiál – železobeton. Z tyčí se na stavbách vyrábí armatura, tedy různé konstrukce betonové oceli, do kterých se pak lije čerstvý beton. Kari sítě slouží pro výrobu základových desek a stěn. Ocel musí být v betonu rovnoměrně obalena a v dostatečné vrstvě, aby k oceli nemohla proniknout vlhkost a způsobit korozi.

 

Témata: hutní materiál, jakly, betonářská ocel, trubky, profilová ocel, ocelové profily | Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

SEO Services, s.r.o.

Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Kontaktní osoba: Alena Špinarová
Vedoucí kanceláře
pressweb@krotiteleseo.cz
Obrázek uživatele SEO Services
SEO Services, s.r.o.
Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Česká republika
pressweb@krotiteleseo.cz
Tel: +420 24174300