Holter EKG patří do systému vyšetření srdce

Holter EKG pro vyšetření srdce
Zadavatel: SEO Services, s.r.o. | 10.3.2021 | Zdraví

Praha (Pressweb) - Pořízení záznamu srdce, tzv. elektrokardiogram, patří k základnímu medicínskému vyšetření. Provádí se například při preventivní prohlídce v určitém věku a také vždy, když je podezření na některou ze srdečních chorob. Pacienti si občas stěžují na velkou únavu, náhlé bušení srce nebo přímo na bolest na hrudníku. To vše může indikovat srdeční onemocnění. Existují tři metody sledování srdeční činnost – klidové EKG, zátěžové EKG a holter EKG. Každý z nich se hodí na jinou situaci a rozhodnout o něm může jen lékař. Pacienti se nejčastěji setkávání s tím, že jim lékař měří srdeční činnost v klidovém stavu, to je klidové EKG.

Holter EKG se použije, když klidové a zátěžové EKG nic neukázaly

Běžné měření srdeční křivky však nemusí ukázat nějaké změny. Je to proto, že změny v činnosti srdce se projeví až při určité zátěži. Například si pacient stěžuje, že se cítí jinak dobře, ale že má potíže při stoupání do čtvrtého patra. Tzv. zátěžové EKG je vyšetření při zátěži. Provádí se při šlapání na rotopedu nebo na běhacím pásu. Ke sportovnímu zařízení je připojen elektrokardiograf, který měří srdeční činnost při zvyšující se fyzické námaze. Toto vyšetření většinou spolehlivě ukáže změny na srdeční křivce. Pokud ne, pak je na řadě holter EKG.

S holterem pacient vykonává běžnou činnost

Pacientům se předepisuje holter EKG nejen v případě, že předchozí vyšetření nic neukázala, ale zejména, když lékař potřebuje zjistit, kdy se zatížení srdce nebo chorobné změny nejvíce projevují. Holter EKG dostávají i pacienti po zákroku na srdci, aby se zjistilo, zda byla operace efektivní. Holterový přístroj snímá elektrické signály na povrchu těla kontinuálně, tedy po dobu nejméně 24 hodin. Jde o malý přístroj, který se upevní na opasek nebo na pásek kolem krku. Elektrické svody se umístí na několik míst na těle. S holterem je možné vykonávat běžnou činnost, tedy chodit do práce.

 

Témata: EKG, výrobce přístrojů EKG, přístroje EKG, Holter, holter TK, Holter EKG | Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

SEO Services, s.r.o.

Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Kontaktní osoba: Alena Špinarová
Vedoucí kanceláře
pressweb@krotiteleseo.cz
Obrázek uživatele SEO Services
SEO Services, s.r.o.
Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Česká republika
pressweb@krotiteleseo.cz
Tel: +420 24174300