Výroba a prodej palet podléhá českým i mezinárodním normám

Výroba a prodej palet
Zadavatel: SEO Services, s.r.o. | 10.10.2022 | Auto-moto, logistika

Praha (Pressweb) - Někteří podnikatelé si myslí, že výroba a prodej palet je snadné podnikání a že se do toho může pustit každý. Ale není to tak. Paleta je standardizovaný výrobek, který podléhá českým i zahraničním normám a na její výrobu se vztahují velmi podrobná pravidla. Například výrobu europalet může schválit pouze národní železniční dopravce sdružený v Mezinárodní železniční unii (UIC). Tyto palety se pak mohou opakovaně využívat na celém světě. Další mezinárodně uznávanou paletou je výrobek se značkou EPAL. Licenci poskytuje Evropská paletová asociace – EPAL.  

Výroba a prodej palet – tuzemské výrobky mohou mít více rozměrů

Pro domácí dopravu jsou určené standardní palety podle českých norem. Pak se výroba a prodej palet může týkat více výrobců, ale i tak jsou požadavky velmi přísné a u většiny položek jsou totožné s europaletami. Jde o výběr materiálu, kvalitu dřeva, počet přířezů, sestavení palety a o spojovací materiál. Protože europaleta má vždy rozměr 1200 x 800 mm, standardní česká paleta tohoto rozměru bude mít prakticky i stejné vlastnosti. Jestliže se výroba a prodej palet týká jiných rozměrů, transportní podložka bude mít poněkud jiné vlastnosti, zejména nosnost.

Nosnosti standardních palet se liší

Standardní palety české výroby mohou mít podle norem deset rozměrů, to znamená, že výroba a prodej palet se týká nejen rozměrů 1200 x 800 mm (europaleta), ale i rozměrů 600 x 800 mm, 1 000 x 1 200, nebo i 2 400 x 1 600 mm. Ale stejně jako u europalet musí být výrobek nabíratelný vidlemi vysokozdvižných vozíků ze všech čtyř stran, má ložnou a opěrnou podlahu, které jsou od sebe odděleny špalíky. Nosnost se liší podle rozměrů palety, takže paleta 800 x 600 mm má nosnost 250 kg, největší paleta o rozměru 2 400 x 1 600 má nosnost až 2 500 kg. Také tyto palety se příležitostně testují, zda odpovídají normě, například zda jsou pevné a odolné proti nárazu.

 

Témata: výroba palet, výroba dřevěných palet, dřevěná paleta, standardní palety | Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

SEO Services, s.r.o.

Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Kontaktní osoba: Alena Špinarová
Vedoucí kanceláře
pressweb@krotiteleseo.cz
Obrázek uživatele SEO Services
SEO Services, s.r.o.
Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Česká republika
pressweb@krotiteleseo.cz
Tel: +420 24174300