EKG holter měří činnost srdce v delším časovém intervalu

EKG holter měří činnost srdce
Zadavatel: SEO Services, s.r.o. | 10.10.2022 | Zdraví

Praha (Pressweb) - Podle statistik je v České republice nejčastější příčinou úmrtí ischemická choroba srdeční, tedy zúžení či uzavření věnčitých tepen. Hlavními příčinami je nezdravý způsob života, tedy kouření, strava bohatá na tuky, obezita, neléčený vysoký tlak a málo pohybu. Vliv může mít i západní způsob života, protože riziko tohoto onemocnění je nejvyšší v severní Americe a severní Evropě. Ale například v Japonsku je počet úmrtí na tuto srdeční chorobu velmi nízký. Důležité je také včas odhalit toto onemocnění. Pomáhá tomu pravidelné vyšetření na EKG přístrojích, mezi něž řadíme i EKG holter. 

EKG holter automaticky zaznamená nepravidelnost v srdeční frekvenci

EKG holter je přístroj, kterým lékař zjišťuje činnost srdce v delším časovém období, nejčastěji po dobu 24 hodin. Skládá se z malé krabičky – záznamníku, který pacient nosí na opasku nebo zavěšený na krku. Většinou má jen tři elektrody, které se přichytí na pacientovo tělo. Některé záznamníky srdeční frekvence mají kabely s různým počtem elektrod, které se dají snadno vyměnit. EKG holter měří srdeční činnost v určitých intervalech a poté z měření vytvoří křivku. Některé holtery automaticky zaznamenávají atriální fibrilaci neboli nepravidelnosti v srdeční frekvenci a vyznačí je na křivce.

Když klidové EKG nic neukáže, lékař může zvolit zátěžové EKG

EKG holter není jediný přístrojem na měření srdeční činnosti. Základem vyšetření je klidové EKG. To každý zná z preventivního vyšetření po čtyřicítce. Pacient leží v ordinaci na lůžku, lékař mu připevní elektrické svody na tělo a přístroj zaznamená srdeční činnost. Změny ve frekvenci, případně počínající srdeční onemocnění se ve většině případů zjistí už tímto vyšetřením. Pokud však pacient pociťuje určité příznaky, které by mohly souviset s onemocněním srdce, a klidové EKG nic neprokáže, lékař může zvolit tzv. zátěžové EKG. Jde o záznam srdce při nějaké zátěži, například při šlapání na rotopedu nebo při běhu na běžícím pásu.

 

 
Témata: EKG, EKG přístroje, přístroj EKG, Výrobce EKG, dodavatel EKG | Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

SEO Services, s.r.o.

Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Kontaktní osoba: Alena Špinarová
Vedoucí kanceláře
pressweb@krotiteleseo.cz
Obrázek uživatele SEO Services
SEO Services, s.r.o.
Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Česká republika
pressweb@krotiteleseo.cz
Tel: +420 24174300