Sněmovna v prvním čtení schválila zákon o Národní rozvojové bance
Poslanecká sněmovna v prvním čtení podpořila návrh zákona o Národní rozvojové bance (NRB). Umožní bance vydávat dluhopisy, které budou v případě předchozího souhlasu MF a délce splatnosti vyšší než 1 rok kryty státní zárukou. To bance usnadní přístup k cizím zdrojům kapitálu pro její rozvojovou činnost. Část peněžních prostředků bude NRB nově vést na účtech Státní pokladny v ČNB do doby jejich použití v konkrétních programech, čímž pomůže ke snížení nákladů na správu a řízení státního dluhu. Prvním čtením prošel i doprovodný zákon, díky kterému stát získá možnost budoucí vlastnické integrace NRB s Českou exportní bankou (ČEB).
Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.
Hospodaření státního rozpočtu skončilo na konci října deficitem ve výši 200,7 mld. Kč. Po očištění o příjmy a výdaje na projekty z Evropské unie a finančních mechanismů činil schodek 199,7 mld. Kč.
Poslanecká sněmovna dnes schválila novelu zákona o dani z přidané hodnoty (DPH). Zákon přinese změny v režimu pro malé podniky, například možnost využít výjimku z plátcovství DPH i v dalších členských státech EU.
Rekordní investice do dopravní infrastruktury, navýšení peněz na vzdělávání, vědu i obranu a výdaje na krytí následků zářijových povodní, to vše zahrnuje návrh státního rozpočtu na rok 2025 se schodkem 241 mld. Kč, který dnes v prvním čtení projednala Poslanecká sněmovna.
Ministerstvo financí ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu připravilo sérii čtyř opatření, díky kterým by nejen státní rozpočet mohl ušetřit po dobu příštích 6 let (2025 – 2030) nemalé peníze určené na vyplácení dotací na podporu obnovitelných zdrojů, konkrétně především fotovoltaických elektráren s výkonem vyšším než 30 kW, které byly připojeny do sítě v roce 2009 a 2010. Ty totiž čerpají největší část těchto dotací a jsou velmi pravděpodobně finančně výrazně překompenzovány. Tato překompenzace není škodlivá jen z pohledu státního rozpočtu, ale i hospodářské soutěže. Nástroje zároveň dbají na to, aby byla zachována legitimní očekávání na trhu působících subjektů. Opatření budou formou poslaneckých pozměňovacích návrhů v následujících dnech předložena v rámci II. čtení v Poslanecké sněmovně PČR do tzv. energetického zákona (OZE III).
Ministerstvo financí ve spolupráci s Ministerstvem kultury dokončilo revizi výdajů v oblasti kultury
Vláda dnes projednala jeden ze dvou pilotních projektů revize výdajů, který zpracovalo Ministerstvo financí ve spolupráci s Ministerstvem kultury. Závěrečná zpráva revize výdajů v oblasti dotací Ministerstva kultury navrhla celkem 24 konkrétních doporučení, jak zefektivnit dotace v kultuře, snížit administrativní zátěž a usnadnit čerpání dotací pro menší projekty.
Na ministerstvu financí dnes proběhlo v pořadí již třetí jednání pracovní skupiny pro řešení povodňových škod, jejíž koordinací byl pověřen ministr financí Zbyněk Stanjura. „Všechny podpůrné programy jak pro občany, tak pro podnikatele a firmy jsou už v běhu anebo se připravují. Dnes jsme je s ostatními resorty detailně prošli tak, aby žádosti nebyly byrokraticky náročné. Hledáme také řešení, aby se peníze mohly čerpat co nejrychleji,“ řekl ministr financí po dnešní schůzce. Škody jen na majetku státu jsou podle jeho odhadu 25 – 30 miliard korun.
Národní rozvojová banka (NRB) připravuje společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu a Ministerstvem financí dva programy pro podnikatele zasažené zářijovými povodněmi. NRB poskytne malým a středním podnikatelům v zatopených lokalitách zvýhodněné úvěry na obnovu podnikání po povodni s alokací 1,5 miliardy korun a nabídne také záruky ke komerčním úvěrům až za 3,5 miliardy korun. Příjem žádostí u obou programů zahájí NRB 1. listopadu 2024.
Od 9. října mohou obce požádat o mimořádnou pomoc paušálně 40 tisíc korun pro každou domácnost zasaženou povodní. O okamžité pomoci ze státního rozpočtu rozhodla minulý týden vláda. Vyhrazena je jedna miliarda korun, kterou rozdělí Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí ČR. Peníze jsou určeny domácnostem v Moravskoslezském a Olomouckém kraji, stejně jako v obci Frýdlant, které byly zasaženy povodní v důsledku tlakové níže Boris.
Prezident republiky Petr Pavel podepsal 3. října 2024 novelu zákona o státním rozpočtu roku 2024, která navýšila povolené výdaje státu o 30 mld. Kč na sanaci povodňových škod v zasažených regionech. Novela byla 1. října projednána Poslaneckou sněmovnou ve stavu legislativní nouze, aby se peníze na obnovu infrastruktury a majetku dostaly co nejrychleji k těm, kteří pomoc po povodních potřebují.
Poslanecká sněmovna schválila 1. října 2024 novelu zákona o státním rozpočtu roku 2024, která navýšila povolené výdaje státu o 30 mld. Kč na sanaci povodňových škod v zasažených regionech. Novela byla projednána ve stavu legislativní nouze, aby se peníze na obnovu infrastruktury a majetku dostaly co nejrychleji k těm, kteří pomoc po povodních potřebují.
Hospodaření státního rozpočtu skončilo na konci září deficitem ve výši 181,7 mld. Kč. Po očištění o příjmy a výdaje na projekty z Evropské unie a finančních mechanismů činil schodek 188,2 mld. Kč.
Od 1. října se ruší zelené karty pro prokazování pojištění odpovědnosti při provozu vozidla na území České republiky a nahrazuje je on-line evidence pojištění. Kontrola tak bude na území České republiky možná i bez zastavení vozidla, nicméně pro cesty do zahraničí bude zelená karta nadále potřebná či vhodná pro zamezení komplikací.
- 1 z 137
- next ›