Praha v knihovně

Zadavatel: Městská knihovna v Praze | 30.12.2014 | Kultura, hudba, divadlo
PF2015

Praha (Pressweb) - Praha má knihovnu a knihovna má Prahu. Jednoduché shrnutí tématu, které bude Městskou knihovnu v Praze provázet celým rokem 2015. Knihovna v Praze funguje od roku 1891 a od začátku jejího působení jsou pragensia (informace týkající se Prahy) důležitou součástí služeb.

Praha v běhu času

Historické fondy o Praze představí dvě oddělení, která se v Městská knihovna v Praze systematicky a dlouhodobě věnují pražské tematice, Pragensia a Oddělení vzácných tisků. Zaměříme se zejména na literaturu faktu (průvodce, uličníky), mapy a také propojení tištěného a online prostředí. Jako třeba na stránce www.prahavknihovne.cz, která bude po celý rok tematickou nástěnkou kombinovanou s praktickým využitím (mapa Prahy s lokalizovanými tituly z fondu knihovny). Tematický bude i první přírůstek do nabídky e-knih v roce 2015. V lednu vyjde Knappův průvodce po Praze a okolí, kniha, kterou musel mít každý návštěvník a objevitel Prahy na přelomu 19. a 20. století.  

Proměny současné Prahy sleduje Institut plánování a rozvoje města, který do knihoven umístí knihy přání a stížností. Pražané tak v rámci akce Napiš Praze budou moci dát zpětnou vazbu na město, ve kterém žijí.  

Praha v kultuře

Praha se objeví i v chystaném kulturním programu. Městské téma v širším záběru přinese steampunkový CONiáš Pod parou. Dům čtení pozve na cyklus Praha literární, který představí osobnosti současného i minulého pražského literárního života a pražské téma se objeví také v programu Kulturního a vzdělávacího centra. Těšit se můžete např. na pokračování oblíbeného cyklu Praha industriální éry – stále přítomná i mizející, cyklus Podoby Prahy v běhu století nebo na Prahu filmovou – filmové projekce s tématem Prahy spojené s besedou s režisérem, tvůrci a hosty. A chybět nebude ani celoroční fotografická soutěž s názvem Čtu si…

Praha město literatury

UNESCO Praze udělilo prestižní titul kreativní město literatury a s ním i zapojení do celosvětové sítě kreativních měst literatury. Město by se tak ještě více než dříve mělo stát inspirací pro české i zahraniční autory a místem děje snadno dostupných literárních aktivit nejen v rámci festivalů a veletrhů, ale také veřejného prostoru. Doplňována bude o nové údaje literární mapa Prahy na stránce www.prahamestoliteratury.cz. Městská knihovna v Praze je koordinátorem projektu.

 

Výběr z akcí s pražskou tematikou:

Praha literární – Strašnice, 7. 1. 2015 od 18.00, Dům čtení

Praha je kreativním městem literatury, 21. 1. 2015 od 18.00, Dům čtení

Praha industriální éry: Dolní Libeň, 28. 1. 2015 od 17.00, Ústřední knihovna (malý sál)

Pražské pondělky: Praha Vojty Náprstka, 2. 2. 2015 od 16.00, Ústřední knihovna (klubovna)

Region: Praha

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

Městská knihovna v Praze

Mariánské nám. 1
115 72 Praha 1
Kontaktní osoba: Lenka Hanzlíková
Tisková mluvčí
lenka.hanzlikova@mlp.cz
+420 733 160 007
Obrázek uživatele MKP
Městská knihovna v Praze je největší městskou knihovnou v České republice. Své služby poskytuje po celé Praze prostřednictvím více jak 40 poboček a 3 vozidel pojízdné knihovny. Kromě půjčování klasických tištěných knih, hudby, filmů, map, obrazů, not, deskových her a časopisů, zpřístupňuje také e-... vice ›
Městská knihovna v Praze
Mariánské nám. 1
115 72 Praha 1
Česká republika
knihovna@mlp.cz
Tel: +420 222 113 555