Pronájem bytů v Praze pro studenty – víte, jak co nejvíce ušetřit za bydlení? A jsou byty lepší než koleje?

Zadavatel: Topranker.cz s.r.o. | 29.4.2018 | Reality, bydlení

Pokud plánujete v našem hlavním městě studovat, dříve nebo později začnete řešit pronájem bytů v Praze. Vaším denním chlebem se tak stane porovnávání jednotlivých nabídek a přemýšlení nad tím, jak za bydlení co nejvíce ušetřit. Přeci jenom jako student obvykle nemáte peněz nazbyt a každá ušetřená koruna ve vaší peněžence se hodí.

 

Pronájem bytů v Praze nemusí být drahý, ale musíte hledat

Nyní se již dostáváme k samotnému hledání nemovitosti k pronájmu v našem hlavním městě. Obecně platí, že Praha má ceny nastavené poměrně vysoko. Pokud se však spokojíte s méně luxusním bytem, který nebude stát v samotném historickém centru, máte šanci platit i poměrně rozumné nájemné. A pamatujte, že i brigády v Praze jsou přeci jen lépe placené než ve zmrzlinovém stánku v zapadlé vesnici. Náklady na život tak plus mínus odpovídají tomu, kolik si v Praze můžete vydělat.

Koleje vs. pronajatý byt

Pokud chcete zvolit nějaké studentské bydlení, nabízejí se v podstatě dvě možnosti. Buď vsadíte na klasické koleje vaší vysoké školy, nebo se poohlédnete po pronájmu bytu. Každá varianta má přitom pochopitelně své přednosti i nevýhody. Na kolejích se například obvykle moc nedočkáte klidu a pokud tak společně se školou plánujete stíhat i další aktivity, může být spaní na kolejích náročné. Časté jsou noci plné hluku, večírků a opilých spolubydlících. Výhodu poté obvykle symbolizuje cena. Kolejní pokoje nebývají příliš drahé, samozřejmě to závisí na konkrétní škole.

Pokud se rozhodnete pro pronájem, budete se pyšnit klidným bydlením. To vám umožní se dostatečně připravovat na zkoušky, ale i odpočinout si po náročné brigádě. Pokud namítáte, že pronájem bytu je přeci mnohonásobně dražší než měsíční poplatek za kolejné, zvažte možnost spolubydlení.

Pronájem bytu před kolejemi upřednostňují i brněnští studenti.

 

Výhody spolubydlení

Díky spolubydlení můžete poznat nové lidi, nebo jen utužit vztahy se svými stávajícími přáteli. V případě spolubydlení si tak obvykle pronajímáte jeden větší byt a o nájemné se rovným dílem dělíte. V pokoji přitom můžete být sami, nebo zvolit sdílený pokoj a ušetřit ještě více. A spolubydlení má mnoho dalších výhod. Pokud si byt pronajmete se svými spolužáky, můžete se na důležité zkoušky připravovat společně. A zkrátka se vyplatí mít po ruce někoho, koho se můžete na cokoliv podstatného i nepodstatného zeptat.

 

Přes známé nebo kamarády

Samozřejmě lze doporučit, abyste hledáním vhodného bytu strávili dostatečné množství času. Projděte si nabídky jednotlivých realitních kanceláří nebo realitních serverů. Zajímavé nabídky se také mohou objevit na patřičných stránkách na sociálních sítích, které se k Praze nebo vaší vysoké škole vztahují. A v neposlední řadě je rozhodně na místě oslovit své známé, kamarády nebo rodinu. Nestyďte se jich zeptat, zda o nějakém vhodném a levném bydlení v Praze nevědí. Obvykle lidé právě touto cestou najdou ty nejlákavější nabídky.

 

Šetřete i při zařizování

A pronájmem bytu to pochopitelně nekončí. Další náklady vyvstávají na řadu hned při zařizování. Někdy se můžete setkat s tím, že majitel pronajímá již základně zařízený byt. Pokud tomu tak však není, je třeba, abyste si věci jako postel, psací stůl nebo skříň zakoupili.

Studenti přitom právě v takové chvíli často usoudí, že koupě nového vybavení do pronajatého bytu je zbytečná. Pokud budete mít stejný názor, poohlédněte se po nejrůznějších internetových bazarech. Právě zde můžete sehnat levné vybavení, které pro svůj účel bude bohatě stačit.

 

Pozor na energie

A závěrem ještě za zmínku stojí dávat si pozor na to, kolik energií spotřebujete. Někdy i jednoduchá změna dodavatele ušetří nemalé peníze. Pokud to není třeba, netopte. Pamatujte na těsnění oken i dveří, aby vám vytvořené teplo zbytečně neunikalo. A omezte i dlouhé sprchování, na které jste byli dosud zvyklí. Sice se to nezdá, ale i tyto drobné kroky dohromady za rok ušetří slušnou část nákladů.

Témata: Pronájem bytů v Praze

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Topranker.cz s.r.o.
Pod pekárnami 245/10
190 00 Praha 9
Česká republika
info@topranker.cz
Tel: +420 775 060 843