Praha (Pressweb) - Jestliže má pacient občasnou bolest na hrudi, běžné vyšetření EKG vůbec nemusí nic ukázat. Lékař většinou doporučí zátěžové EKG. Jde o vyšetření při řízené námaze, aby se prokázalo, jak pracuje srdeční sval při fyzické zátěži a zda je dobře prokrvován. Takové vyšetření odhalí například ischemickou chorobu srdeční. Při ní dochází k zužování věnčitých tepen, které přivádějí krev k srdci. Zúžení cév je obvykle způsobeno ukládáním tuku do stěn tepny při vyšším výskytu cholesterolu. Pružnost tepny se nemění hned, ale postupně v průběhu let. Srdce nedostává dostatek krve, a tedy i kyslíku, a to se projevuje na jeho frekvenci. A zjistí se to na křivce EKG.
Zátěžové EKG i pro sportovce
Zátěžové EKG se ordinuje například sportovcům, aby se zjistila míra jejich trénovanosti či reakce organismu na zátěž. Toto vyšetření může odhalit určitá rizika při vysokém výkonu. Lékař vyšetřovanému sportovci zvyšuje zátěž na ergometru či běhacím pásu a sleduje křivku EKG. Zároveň monitoruje krevní tlak i tep. Zátěžové EKG může odhalit poruchy srdečnímu rytmu, které by při enormní zátěži mohly vést k srdečnímu kolapsu sportovce. Pro aktivní sportovce je vhodné toto vyšetření jednou ročně. Rekreační sportovci by se měli podrobit testu před náročným cyklistickým výletem nebo vysokohorskou túrou.
Špičkové přístroje si samy řídí rychlost běhacího pásu
Pro zátěžové EKG jsou určeny přístroje, které používají specializovaná zdravotnická pracoviště. Například přístroj SEIVA CardioWriter Ergolog disponuje integrovaným řídicím počítačem a tiskárnou. Má velký barevný displej s intuitivním ovládáním, který poskytuje velmi přesný obraz elektrokardiogramu. Přístroj si automatický řídí ergometry a běhací pásy a podle potřeby zvyšuje zátěž. Na začátku zaznamená i klidové EKG. Přístroj pro zátěžové EKG umí tisknout srdeční křivku i během vyšetření.