Jaký výnos přináší stavební spoření?

Je stavební spoření se státní podporou stále výhodné i v roce 2016? Jaký přináší výnos?
Zadavatel: stavebky.cz | 12.6.2016 | Finance, ekonomika
Výnos ze stavebního spoření

Praha (Pressweb) - Je paradoxní, že zájem o stavební spoření (měřeno počtem nově uzavřených smluv) klesá i přesto, že tento bankovní produkt přináší díky státní podpoře vysoce nadprůměrné zhodnocení vkladů. Navíc je toto zhodnocení garantované a vklady ve stavebních spořitelnách jsou ze zákona pojištěné (stejně jako vklady v bankách) a to do výše 100.000 EUR.

Server stavebky.cz přináší aktuální srovnání nabídek stavebních spořitelen. Nabídky jsou porovnávány podle čisté úrokové sazby, tedy se zahrnutím všech poplatků, daní a samozřejmě i státní podpory. Z přehledu jsou vyčleněny nabídky pro děti a seniory, tedy nabídky limitované věkem klienta. Kompletní přehled (včetně těchto speciálních nabídek) je však k dispozici na stavebkách.cz. Výpočet předpokládá spoření po dobu šesti let, přičemž je měsíčně ukládána částka 1700 Kč (tedy optimální vklad pro získání nejvyšší státní podpory). Přehledná tabulka jednotlivých nabídek je uvedena na konci tohoto článku. Podívejme se na jednotlivé tarify podrobněji.

Vede Buřinka - Stavební spořitelna České spořitelny

Na prvním místě je Stavební spořitelna České spořitelny, tedy populární Buřinka. Ta sice úročí vklady jen jedním procentem, ale nabízí možnost uzavřít smlouvu o stavebním spoření online prostřednictvím internetu a tato nabídka má podstatně nižší poplatek za uzavření smlouvy. Díky tomu se dostala na první místo s čistým výnosem 3,409 %. Tato hodnota mimochodem znamená, že pokud bychom chtěli na spořicím účtu získat stejný výnos, museli bychom najít nabídku spořicího účtu se sazbou přes 4 %! To je přibližně čtyřnásobek úrokových sazeb nabízených dnes.

Českomoravská stavební spořitelna aneb Liška

Na druhém až třetím místě je naše největší stavební spořitelna - Českomoravská stavební spořitelna, známá svým maskotem - liškou. Tato stavební spořitelna dnes nabízí nejvyšší úrokovou sazbu, a to 1,3 %. Při ukládání vyšších měsíčních částek by se tedy dostala na první místo, nicméně standardní žebříček je sestavován podle zhodnocení měsíčního vkladu 1700 Kč a tak se musí Liška spokojit s místem druhým. Zde nutno upozornit, že zástupci ČMSS se již nechali slyšet, že v létě dojde ke snížení této úroková sazby, takže případní zájemci o tento produkt by neměli příliš dlouho váhat.

Raiffeisen stavební spořitelna

Druhé až třetí místo sdílí s ČMSS  Raiffeisen stavební spořitelna se svým tarifem S 151. Jde o standardní nabídku úročenou jedním procentem, ale stejně jako u Buřinky jde o smlouvu o stavebním spoření uzavřenou online prostřednitvím internetu. RSTS totiž (podobně jako Buřinka) nabízí klientům kteří uzavřou smlouvu online určitou výhodu ve formě nižšího poplatku za uzavření smlouvy. Zde nutno poznamenat, že zatímco u Buřinky se zájemce o uzavření smlouvy o stavebním spoření nevyhne cestě na pobočku (smlouvu je nutno podepsat osobně) Raiffeisenka je v internetové oblasti podstatně dále. Klient vyplní online formulář a vytištěnou smlouvu mu k podpisu doveze ve sjednaný čas kurýr.

Wüstenrot stavební spořitelna

Čtvrté místo patří Wüstenrot stavební spořitelně, a i zde jde o smlouvu uzavřenou prostřednictvím internetu, což i tato stavební spořitelna zvýhodňuje nižším poplatkem. Zájemci o stavební spoření s Wüstenrotem by měli vědět, že při spoření po dobu sedmi let mohou získat speciální úrokový bonus ve výši 0,1 %. Pro získání tohoto bonusu je však nutno spořit 7 let a pravidelně ukládat sjednanou částku. Při porušení těchto podmínek se nárok na bonus ztrácí.

Modrá pyramida

Modrá pyramida stavební spořitelna je se svým Moudrým spořením na posledním místě. Jde o stavební spoření s vrstveným úročením. Základní úroková sazba je 0,5 %, při splnění určitých podmínek je tato sazba zvýšena o dalších 0,7 %. Podmínkami jsou délka spoření (alespoň šest let) a obratová podmínka - klient musí pravidelně ukládat sjenanou částku. Navíc, zvýšená sazba platí jen pro vklady do 300 tis. Kč. Zůstatek nad touto hranicí je úročen pouze základní sazbou 0,5 %.

Shrnutí

Při výběru stavební spořitelny je nutno vybírat nejen podle zhodnocení vkladů, ale i podle dalších podmínek. Některé nabídky stavebního spoření nabízejí vyšší výnos, ale požadují splnění dalších podmínek. Je třeba se se všemi podmínkami důkladně seznámit a zvážit, nakolik je jejich splnění reálné. V každém případě však stavební spoření představuje zajímavý způsob pravidelného spoření, který přináší několikanásobně lepší zhodnocení vkladů než jiné bankovní produkty. Přitom jde bezpečný produkt se zajištěným výnosem.

 

Srovnání stavebních spořitelen podle čistého výnosu (po zdanění)
stav k 1. 6. 2016

Tarif Výnos po zdanění
SSČS Standard online 3,409 %
ČMSS MULTI 3,338 %
RSTS S 151 online 3,338 %
WÜST ProSpoření OF-S online 3,322 %
MPSS Moudré spoření 3,295 %
SSČS Standard 3,154 %
RSTS S 151 3,141 %
WÜST ProSpoření OF-S 3,125 %
ČMSS Garant 15 3,077 %
RSTS U 152 2,703 %
WÜST ProÚvěr OY-U 2,688 %
WÜST ProÚvěr OZ-U 2,688 %
RSTS U 153 2,351 %
Témata: stavební spoření, státní podpora, výnos, finance

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.