Bezkontaktní nálepka naučí platit mobil i klíče

Zadavatel: Wobsah s.r.o. | 13.11.2015 | Finance, ekonomika

Praha (Pressweb) - Pro sklerotiky, netrpělivce, notorické ztráceče a neurotiky, které irituje více věcí po kapsách – tedy třeba pro autora tohoto blogu – je to ideální řešení: bezkontaktní platební nálepka. Platí pro ni stejná pravidla a je vybavena totožnou technologií jako platební karty. Pro její získání ale musíte být klientem některé ze sedmera bank, které ji k účtu a běžným kreditkám v současné době nabízejí. Brzy tak určitě budou činit skoro všechny.

Tuto zmenšenou alternativu platební karty s rozměry cca 40x30x0,8 mm si přilepíte třeba na mobilní telefon nebo připevníte na klíče. A můžete bez zdlouhavého šátrání v peněžence a hledání drobných pohodlně a rychle bezkontaktně platit. A že už je v Česku kde. Počet provozoven vybavených bezkontaktními platebními terminály koncem druhého čtvrtletí 2015 dosáhl 58 900. Rok před tím jich bylo podle údajů Sdružení pro bankovní karty 36 722. To znamená skoro dvojnásobný nárůst za pouhých 12 měsíců. Bezkontaktních je více než polovina všech platebních terminálů. Se začátkem příštího roku by měly být bezkontaktní už skoro všechny. Mimochodem počet vydaných platebních karet přesáhl v tuzemsku v polovině letošního roku 11 milionů. Bezkontaktních bylo více než 7 milionů karet.

Na žebříčku bezpečnosti je platba nálepkou vysoko – stejně jako bezkontaktní kartu ji nedáváte z ruky, stačí přiložit k terminálu. Pokud ji máte nalepenou na mobilu nebo jako klíčenku, tak si hlídáte jen jednu věc místo dvou. K minimalizaci dopadů případné krádeže či ztráty a následného zneužití si také u své banky většinou můžete snížit částku a frekvenci ohledně požadavku k zadání PIN. Například z přednastavené pětistovky na 200 Kč a třeba už pro každou třetí transakci bez ohledu na výši placeného obnosu. Pak vás zloděj bude moci teoreticky obrat výběry maximálně o pár stovek. Při rychlé blokaci či pojištění nálepky, respektive karty, ani o ty ne. Navíc limity omezující počet rychle opakovaných transakcí bez autorizace PINem nastavují pro jistotu i samy banky.

Bankovní domy rovněž s nálepkou nabízejí pojištění nejenom proti jejímu zneužití, ale už za pár korun současně i proti krádeži či ztrátě osobních věcí, včetně následků. To se u klíčů, dokladů, brýlí, mobilů a při případné výměně zámku může hodit. V každém případě si ale PIN chraňte. Zapamatujte si ho, nikam si ho nepiště. Pokud se poberta dostane vaší nedbalostí k vašemu PIN a zneužije ho, tak vás od újmy vzniklé neautorizovanou platební transakcí nezachrání žádné pojištění.

V souvislosti s vydáním platební nálepky má každá emitující banka jiné konkrétní podmínky ohledně poplatků, počtu nálepek, přenositelnosti PIN, pojištění a toho, zda nabízí alternativu ke kreditní nebo debetní kartě. V případě vašeho interesu o nálepku si podmínky zjistěte.

Nevýhodou karetní nálepkové miniatury je, že může svádět k vyšším útratám než při využívání hotovosti. Pak si tedy aktivujte SMS hlášení o pohybech na vašem účtu. Bezkontaktní nálepka také zatím neumí vybírat z bankomatu. Na bezkontaktní ATM (zkratka pro bankomaty = Automated Teller Machine) nicméně dlouho už čekat nebudeme. Tipuji sotva pár měsíců. No, a když nálepkou vybavíte svůj mobil, měli byste se zpaměti naučit blokační telefonní číslo (nebo vědět, kde ho rychle zjistit), abyste si mohli bleskově zavolat ze smartphonu kamaráda, známého, kolemjdoucího. Blokovat se dá samozřejmě i přes internet.

Zdroj: www.kolikmam.cz

Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.