Praha (Pressweb) - Čím by se měl řídit lékař či záchranáři, pokud si pořizují EKG přístroje? Aktivita srdce se měří už sto let, ale v poslední době se EKG přístroje výrazně zlepšily a nabízejí různé možnosti ovládání i řadu funkcí. Jaké ekg je vhodné pro praktického lékaře či specializovanou ambulanci? Záleží na tom, jaké vyšetření ekg bude dominantní. Půjde o klidové ekg nebo zátěžové, je nutné záznamy archivovat a vytvářet zvláštní databázi? Nebo budou EKG přístroje využívat záchranářské týmy a hlavním požadavkem tak bude jednoduchost a rychlost?
EKG přístroje mohou mít řadu užitečných funkcí
Pro měření klidového ekg v ordinaci praktického lékaře budou stačit běžné EKG přístroje, u nichž nebude nutné mít například funkci pro tisk různých formátů či možnost vytvářet rozsáhlou databázi. Takové EKG přístroje se hodí spíše pro specializovanou ambulanci a kliniky. Jde většinou o EKG přístroje na pojízdném vozíku s velkou alfanumerickou klávesnicí nebo dotykovou barevnou obrazovkou. Disponují pamětí až pro 500 000 záznamů, dále komunikují s dalšími ambulantními programy. Ale co měření ekg v běžné ordinaci? Většinou stačí mít přenosný přístroj s termotiskem na skládaný papír. Pro lepší tisk je možné připojit běžnou PC tiskárnu.
Klidové ekg nebo kontinuální měření srdeční činnosti
Pro každého lékaře je důležitý velký displej a program, který dokáže křivku srdeční činnosti podrobně interpretovat. Při občasném použití ekg přístroje stačí mít funkci na připojení k PC. To umožní i případné ukládaní záznamů z měření.EKG přístroje však nemusí měřit jen jednorázový klidový stav srdeční činnosti. Dokáží sledovat činnost srdce i po několik dní. Jsou to tzv. holtery, které měří srdeční činnost kontinuálně. Jde o malý přístroj, který má pacient neustále u sebe. Změřené křivky ekg pak lékař vyhodnotí. Dají se tím odhalit některé skryté srdeční vady.