Silniční okruh kolem Prahy (problém s jeho východní částí: SOKP 511) - polopaticky

Praha (Pressweb) - Předně „děkuji“ za vyjádření z Útvaru rozvoje hlavního města Prahy a z Ředitelství silnic a dálnic. Neposuzovali negativa připravovaného SOKP v úseku D1 – Černý Most – Satalice, ale suše konstatovali, že již několik let probíhá investorská příprava zmíněného projektu.
Slušně poděkovali za můj zájem, jen Středočeský kraj od nástupu nové garnitury dělá mrtvého brouka a na mé připomínky nereaguje. Je to podobné jako s tím nešťastníkem, který, přes domlouvání mnoha, si tu větev pod sebou uřízne. Je to jednotlivec, který padne na hubu, ale v případě pražského okruhu jsou to bohužel desetitisíce lidí, kterým se zhorší životní prostředí. Zvýší se hladina hluku, emise, zmrazí se další výstavba škol, přístavby domů a jiné.
A v budoucnu budou miliony uživatelů SOKP zbytečně a pomalu projíždět ucpaným prostorem Černého Mostu a tím zvyšovat i tam již zmíněné emise a hluk!
Vezmeme-li SOKP podle školního známkování: tak je trasa Ruzyně – Jesenice – D1 za „jedna“ a trasa D1 – Černý Most - Satalice za „pět“.
První jmenovaná trasa významně ulehčí Barrandovskému mostu. Druhou se ten stejný „barrandovský“ problém vytvoří na Černém Mostě.
Podíváme-li se na mapu SOKP (celým jménem: Silniční okruh kolem Prahy), tak je zřejmé, že to není okruh, ale preclík, který se zauzluje na Černém Mostě.
Dobře bylo kdysi rozhodnuto o zrušení uvažované trasy: Jesenice - Jižní Město a o jejím přesunutí na trasu: Jesenice – Říčany, která kopíruje hranici Prahy a nezasahuje dovnitř města. Podobně by bylo na východě Prahy účelné pokračovat v kopírování hranice města v úseku Říčany – Úvaly – Brandýs nad Labem a dále vnějším obchvatem.
Varianta R nebo podobná trasa by byla na východě nejekonomičtějším řešením.
Nejsme tak bohatí, aby se tvrdošíjně prosazovaly údajně levnější projekty, když navíc opak je v tomto úseku pravdou. Ve Středočeském kraji mezi Říčany, Úvaly a Brandýsem obchvat velice chybí (a jeho vybudování je Středočeským krajem slibováno) a zrušením úseku pražského okruhu od D1 na Černý Most by se i ušetřilo na stavbě megalomanské křižovatky u Běchovic a nestavěl by se ani drahý tunel Dubeč – Kralovice.
Praha svou polohou není ve středu republiky a tak je zřejmé, že méně dopravy je od západu, kde příjezdové trasy mají i hustší síť.
Od východu je mnohem větší provoz a chybí zde rychlostní silnice od Kolína, přičemž nejhorší cestování je v úseku Úvaly – Běchovice, kde chybí obchvat. Podobně by bylo třeba řešit i věčně přetížený příjezd do Prahy od Kostelce nad Černými lesy a vyřešit jej rychlostní silnicí - obchvatem Říčan a Uhřiněvsi.
Posledním argumentem proti SOKP 511 v úseku: D1 – Černý Most je, že transevropská dálnice, jejíž funkci má Silniční okruh kolem Prahy plnit, nesmí protínat hustou městskou zástavbu.
Nemám rád, když se některé stavby dálnic bezdůvodně zdržují a Silniční okruh kolem Prahy je třeba řešit opravdu urychleně, ovšem také s rozumem a s ohledem na budoucí nárůst dopravy.
Znovu apeluji na v začátku zmíněné instituce: „ jednejte společně a urychleně, než bude pozdě a v husté výstavbě satelitů okolo Prahy už nezbude na rozumně vedený okruh místo“.
S pozdravem Jaroslav Skalník
Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.
Informace o zadavateli
Zadavatel
Jaroslav Skalník
Kontaktní osoba
Jaroslav Skalník
PSČ, město
250 84 Sibřina
E-mail
skalnik1@seznam.cz
Telefon
+420 602 268 481



























