Nabíječka autobaterií je užitečným pomocníkem

Nároky aut na elektrickou energii se totiž stále zvyšují.
Zadavatel: Jiří Chomát | 17.3.2014 | Auto-moto, logistika

Typy autobaterií

Pro výběr správné nabíječky je nejprve nutné vybrat váš typ autobaterie. Ty se dělí na:

Standardní autobaterie

Hodí se hlavně pro starší typy vozidel. Pro osobní, nákladní automobily. Ale i autobusy a zemědělskou techniku. Dnes se často vyrábí jako hybridní se sníženou potřebou údržby.

Bezúdržbové autobaterie

Hlavní výhodou je vyšší výkon při startu. Má prodlouženou životností. Jsou zcela uzavřené, bez možností kontroly hladiny elektrolytu. Vyrábí se pro osobní i nákladní vozidla.

Trakční baterie

Jsou určeny k napájení stejnosměrných proudem různých zařízení. Využívají se pro lodě, obytné přívěsy, chaty, invalidní vozíky, golfové vozíky, zvedací zařízení a jiné. Životnost je několik set vybíjecích a nabíjecích cyklů. Skladovat se musí při plném nabití.

Údržba autobaterií

Autobaterii prospívá časté používání. Pokud ji dlouho nepoužíváme, na elektrodách dojde k zatvrdnutí (sulfataci). Nabíjíme je zdrojem stejnosměrného proudu stejným napětím, jaké má baterie, o velikosti jedné desetiny kapacity baterie. Pokud se nejedná o bezúdržbovou baterii, je vhodné občas zkontrolovat hladinu elektrolytu Případně dolít destilovanou vodou. Vývody baterie by měly být čisté, svorky dobře utažené a s vývody nakonzervované.

Dobíjení autobaterií

Za normálních okolností má nabíjení na starosti alternátor vozidla. Pokud motor běží, spotřebiče ve voze a motor odebírá energii z alternátoru, nikoliv z autobaterie. Autobaterie se zároveň dobíjí. V ideálním případě není téměř potřeba baterii dodatečně nabíjet. Při krátkých jízdách ve městě, při velkému odběru spotřebičů v pohotovostním režimu. Při častému startování či poruše se autobaterie nestihne zcela dobít, proto je ji nutné ještě dobíjet pomocí nabíječky. I baterie, která není v provozu se samovolně vybíjí. I když auto stojí, je doporučeno udržovat autobaterii v plně nabitém stavu.

Nabíječky autobaterií

Klasické nabíječky

U těchto nabíječek nabíjíme autobaterii maximálně jednou desetinou celkové kapacity autobaterie. Tedy nabíjecí proud u autobaterie kapacity 44Ah bude 4.4A. Baterii budeme nabíjet 10 (4.4A * 10h = 44Ah kapacity)hodin, poté ji nabíjet přestaneme, aby nedošlo k přebití.

U klasických údržbových autobaterií nezapomeneme uvolnit víka autobaterie. Nabíjením a reakcemi uvnitř baterie dochází k tvorbě vodíku. Pokud by zůstala víka uzavřena neměl by kam odcházet a hrozila by exploze autobaterie. Při nabíjení nemanipulujte s otevřeným ohněm. Nabíjejte vždy v dobře větrané místnosti. Po nabití před montáží ponechte autobaterii dvě hodiny v klidu. Klasické nabíječky jsou vhodné pro autobaterie starší konstrukce.

Automatické nabíječky

U automatických nabíječek není nutné počítat dobu nabíjení nebo nabíjecí proud.Automatická nabíječka autobaterií sama analyzuje stav autobaterie. Nedojde ani k přebití baterie. Obsahují též ochranu proti přepólování či přetížení. Jsou vhodné pro všechny druhy autobaterií i pro baterie na motorky.

Nabíjení baterií typu AGM/GEL

Vždy se přesvědčte, zda nabíječka podporuje režim pro nabíjení akumulátorů AGM/GEL. Pro nabíjení těchto akumulátorů nepoužívejte klasické nabíječky.

Zdroj: http://www.chci-autobaterie.cz/nabijecka-autobaterii

Témata: autobaterie

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

Jiří Chomát

251 01 Říčany
Kontaktní osoba: Jiří Chomát
web@okna.eu
+420 602 129 075
Jiří Chomát
251 01 Říčany
Česká republika
Tel: +420 773 360 000